Koho máš raději?

Maminku, nebo tatínka?

Dítě Nedávno jsem opět z úst starší paní slyšela, když se ptala malého dítěte: „A koho máš raději? Tatínka nebo maminku?“ Už jsem dávno zapomněla, že se takové otázky dětem dávaly a zase mi připomněly mé dětství, kdy takové otázky rodiče pronášely a nevědomky škodily svým dětem. Stále více si uvědomuji, jak je dobře, že už žijeme v jiné době a budeme stále méně poškozovat myšlení svých dětí. Pamatuji si, když se naši hádali a ptali se mě, malého dítěte: „Zdenko, řekni, kdo má pravdu?“ Copak jsem to mohla vědět, když jsem měla oba stejně ráda, a spíše jsem nechápala, proč se mě na to vůbec ptají a cítila zátěž. Někdy zbytečně zatěžujeme naše děti tím, co neumíme vyřešit a zbytečně je zatahujeme do našich problémů. Tak rádi je máme, že je používáme pro své účely a skrze ně někdy řešíme i nenávist k partnerovi.

Kdo bude milovat, bude se snažit si vše řešit sám a děti nezatahovat do svých záležitostí. Je dobře, že mladá generace se starší generací již nemíní řešit jejich problémy a raději řekne: „To neřeš.“ Nebo: „Neříkej mi to.“ Anebo: „To si musíš vyřešit.“ Jsou moudří a už se nechtějí zbytečně vázat v karmě druhých. A tak nakládejte moudře se svými činy, protože vše se jednou vrátí.

Zrovna dnes jsem se musela smát, jak se nám vrací každý detail našeho chování. Před léty, když jsem se učila bezprostřednosti a přirozenosti, dovolila jsem si jednat třeba jako malé dítě. Šli jsme s partnerem z hradu, on šel vpředu a já kus za ním. Najednou mě napadlo, že mám chuť vybafnout na lidi, kteří jdou k hradu. Schovala jsem se za zeď, a když byli blízko, udělala jsem na ně: „Baf.“ Pousmáli se, pozdravili mě a pokračovali ve své cestě. 

Měla jsem radost, že jsem si dovolila být svá a dopřála si udělat to, co jsem cítila. Takto jsem se učila znovu nalézt kontakt se svojí duší. Dnes jsem byla s děvčaty na koncertu (máme u nás v lázních relaxační kurz). Když jsem šla od pódia, neznámý muž na mě udělal „baf.“ Udělala jsem na něj také „baf“ a on se začal smát a dal mi palec. Mé baf z minulosti se mi vrátilo a třeba se nyní on učí udělat baf, aby se naučil bezprostřednosti jako já. A tak nepodceňujte své činy, vše se ve stejné míře vrací. A vaše děti vždy ocení to, když nebudete očerňovat okolí a ony budou moci vzpomínat a hezké dětství. 

S láskou a pochopením Zdenka Blechová

****************  

předchozí poselství          zpět          následující poselství