Zamyšlení ve 20. týdnu roku 2014

Co je stav deprese

Anděl - pokora Vždy, když se ve vašem životě mění myšlení, je to prudký náraz do duše a člověk má pocit, že se dostává do depresí. Ale je to jen proto, že nerozumí tomu, co se v něm děje. Každá změna myšlení je pro nás deprimující a stojí nás hodně sil. Připadáme si unavení, bez vlády nad svým tělem, smutní, nenaplnění. Ale je to vše jen proto, že neznáme pravou skutečnost. Když pochopíme, že uvnitř duše je lépe než venku, budeme vděční za tyto změny a nebudeme se jich bát. 

****

Člověk, který trpí depresemi, je stejný jako každý jiný člověk, jen si neví rady s tím, co se v něm odehrává. Je slabý ve svém postoji a bojí se toho, že to tak bude stále, a proto se začne léčit. Člověk silný už ví, že ten stav zase odejde a řeší ten stav buď tím, že si dopřeje odpočinek nebo naopak dá do života aktivitu. Každému pomáhá něco jiného. Ale určitě si nepůjde pro léky.

**** 

Sama si na sobě uvědomuji, jak mi přicházejí do života stále stejné situace a jak je řeším stále více jinak. Dříve jsem se klepala strachem, hledala pomoc u lékaře, u druhých, pak utíkala do přírody a dnes vím, že to musím vyřešit, ale už mě to nestresuje. A právě lidi, kteří jsou ještě v prvotní fázi řešení, jako jsem byla já a jsou vystresovaní, jako jsem byla i já, začnou hledat pomoc u lékaře a už se jí nezbaví. 

****

Člověk, který jde dál, čím více opakuje stejné lekce, tím si je v nich jistější a vše řeší s přehledem. Vše se učíme stejně a opakováním rosteme na síle. Když dostanete první pohlavek, zaskočí vás to, když to bude desátý, už vám to ani nepřijde. Už se nebojíte zranění, bolesti a facky od života přijímáte s čím dál větším klidem a odevzdaností. Není to tak, že jste pasivní, ale je to tak, že se nebráníte změnám a novým postojům a díky tomu se dokážete v životě stále lépe pohybovat ve všech oblastech.

**** 

Lékaři říkají, že deprese je způsobena snížením serotoninu v mozku, ale neví, jak k tomu dochází. A právě myšlení ovlivňuje i naše tělo, a když dojde k poklesu serotoninu, je to právě v době, kdy se dostáváme do jiných hladin myšlení a je zapotřebí nechat tento stav odeznít, časem se vše upraví samo. Ale jakmile se necháte vyšetřit a zjistí vám závadu ve vašem mozku a vy uvěříte tomu, že jste nemocní, už se té myšlenky těžko budete zbavovat, protože se budete bát. Tento stav můžeme přirovnat stavu, kdy budete mít nedostatek spánku. Vaše tělo také vykáže jiný potenciál, než když se pak pořádně vyspíte.

****

Strach nejvíce produkuje rozpor v našem těle a díky němu jsme nemocní nejen na těle, ale i na mysli. A tak víra tvá tě uzdraví. Vše brát jako dočasný stav, který se časem změní, a já musím jen přečkat přechodnou dobu. Zkuste si představit vaši mysl jako mnoho provázků a při každé změně myšlení je to, jako když se zatáhne za jeden provázek a celá mysl provázků se zbortí. Pak se musí znovu všechny provázky poskládat, ale už jinak. Je to mnoho vnitřní práce, která si zasluhuje trpělivost a čas.

**** **** **** ****

Andelholubice Reakce na poselství:

...to není jen krásně napsané,ale pravdivé,sama jsem příkladem,naučila jsem se vše přijímat tak, jak to je a učit se,učit se,učit se....neb život je jedna velká škola a nádherné místo k bytí... reakce na FB

***

Opravdu je to moc hezky napsané,zrovna já jsem po dobu 15 let trpěla "nedostatkem serotoinu".Pravda je asi jinde.Je to asi dva roky co se ve mě něco zlomilo a začala sem hledat proč se mi to vše děje.Dneska jem již dva roky bez antidepresiv a funguju normálně,taky vlastně i díky Zdeňce i když se ani neznáme.Zrovna dneska mi bylo trošinku smutno a klikla sem si na její stránky a najdu zrovna článek o depresi.Náhoda to asi nebude. reakce na FB

***

Wow, super! To mi mluví z duše. Sama jsem zažila asi dva roky krutých depresí, při kterých by si už dávno jiní zašli pro léky, ale já, i když jsem denně několik hodin probrečela a neviděla smysl života, nechtěla jsem léky žádné, vlastně mě to ani nikdy nenapadlo si je nechat napsat, protože jsem měla v sobě víru, že to jednou musí skončit. Stalo se to po více než dvou letech. Potom to trvalo ještě pár let, ale už ne v takové intenzitě. Dnes jsem sama sobě vděčná, že jsem to zvládla sama. Co je opravdu nejhorší, je, nechat se vystrašit lékaři. Když mi psychiatři stanovili diagnózu schizofrenie, bylo to pro mne horší než rozsudek smrti. Kromě depresí a schizofrenie se k tomu ještě přidala vlivem vážných a zastrašujících prognóz psychiatrů ještě úzkost a panický strach ze zešílení. To jsem se tehdy rozhodla změnit. Od diagnózy jsem se distancovala, nazvala si to jen psychospirituální krizí a léky nebrala, jen příležitostně. Místo polykání léků, které by mi časem úplně změnily osobnost, jsem se raději rozhodla, navzdory neustálému přesvědčování a varování doktorů, pracovat sama na sobě. Stálo mě to hodně úsilí, trpělivosti, času a námahy, těch množství psychoterapeutických sezení, kurzů a seminářů, ale výsledek se nakonec dostavil. Jsem vděčná sama sobě a všem, kteří stáli při mě a pomáhali mi, jsi mezi nimi taky ;-)

Děkuju, Zdeni. reakce mail

****

Děkuji Vám paní Blechová,
konečně vysvětlení srozumitelné komukoliv s nadhledem. Že jsem Vás nepotkala před pár léty (není náhoda), musela jsem si na toto vše celistvě přijít sama, ale dnes jsem vděčná za vše. I za všechny tyto moudré lidi, kteří mají odvahu to šířit celému světu. reakce mail

****

Moc Vás pozdravuji, článek je srozumitelný a výstižný, měl by být v každé ordinaci. Jen ta hranice mezi člověkem běžným, který si jde pro léky a člověkem silným, který již chápe, jak to probíhá, se mi zdá tenká. Je to asi tak, že silný ví, a ten co neví, je ten druhý. reakce mail

Vesmír říká: Vědomost nás činí silnými, nevědomost nás činí slabými

****

Dobrý den, paní Blechová,
Vaše poselství mi tentokrát přišlo absolutně do rány, protože zrovna o tomto tématu jsme se spolu s kamarádkou v pondělí bavily, a já ve středu zažila přesně to, co popisujete v mailu… je úžasné vědět, o čem člověk čte a co to vlastně znamená… že se v tom už umí orientovat lépe :)

Děkuji za to a též, že posíláte tyto maily… velký zlom u mě nastal právě po Vaší přednášce ve Zlíně (myslím minulý měsíc či předminulý) a od té doby už se zase pohybuji někde jinde a více si uvědomuji, co se odehrává.

Děkuji a přeji Vám prima dny reakce mail

***

Ďakujem pekne za článok o depresii, zase mi prišiel vhodne, akoby ste to vedeli, že prežívam podobný stav. No Vaše články ma vždy pozdvihnú. Ten strach robí ozaj zle, ale treba ho prijať, zistiť prečo a poslať preč nejakou činnosťou. reakce mail

**** **** **** ****

předcházející poselství          zpět          následující poselství