Praktické informace pro cestování na Srí Lanku

Elektrické zásuvky

Elektrická síť na Srí Lance má shodné napětí a frekvenci jako u nás (tj. 230 V/50 Hz). Protože však bývala britskou provincií, má systém zásuvek shodný s Velkou Británií. Na ostrově se tedy můžete setkat s těmito typy zásuvek. První verze je starší, v nových budovách se již spíše setkáte s druhou verzí. Je tedy vhodné mít s sebou potřebné redukce - adaptéry.

  • D - Zástrčka typu D obsahuje 3 kulaté kolíky, které jsou uspořádány do rovnostranného trojúhelníku.  Velký kolík má průměr 7 mm a malé 5 mm (verze do 5 A).
  • D
  • G – Zástrčka typu G je tvořena trojicí kolíků. Kolíky mají obdélníkový průřez. Velikost fázového a nulového kolíku je 4x6,35 mm a zemnícího kolíku je 4x8 mm (zemnící kolík je o 5 mm delší a je kolmý ke zbývajícím).  Zástrčky mají větší velikost, protože v sobě obsahují ochranou pojistku (3,5 nebo 13 A). Zásuvky typu G často obsahují vypínač fázového vodiče. Tyto zásuvky také mají ochranu proti vsunutí cizích předmětů.  Montují se tak, že větší otvor pro zemnicí kolík je nahoře, zdířka s nulovým vodičem je vlevo a fáze je vpravo – opačně něž u nás. Tyto typy zástrček a zásuvek se používají ve Velké Británii a v Irsku. Další využití je pak na Arabském poloostrově, v Indii, v Malajsii, na Srí Lance, některé africké země (bývalé britské kolonie).
  • G

zpět