Bylinky
|
APATYKA
Bylinné receptury z časopisu MYSTERIA TAJEMNA, které jsme uveřejňovali v časopisech 1 až 7. Od čísla 8 je časopis zaměřen na partnerské vztahy s humorem i vážně, testy, příběhy ze života a moudra z Vesmíru.
|

OBSAH: Křen selský Jmelí bílé Mandragora Prvosenka jarní Česnek a cibule Světlík lékařský
|
Snadnější než čarování, je udělat něco co pro sebe
Na tomto místě Vám nabízíme bylinné receptury, otiskované pravidelně v časopise MYSTERIA TAJEMNA do čísla 7, které pro Vás připravoval Vladimír Beran (Praha). Doufáme, že Vám přinesou léčebné úspěchy a i trochu radosti.
Vaše redakce
|
|
MYSTERIA TAJEMNA, č. 7, březen 2005
Křen selský
český ženšen
Opět se nám blíží jaro a tak tu pro vás máme několik dobrých rad. K ř e n selský - český ženšen - vytrvalá bylina se silným a hlubokým kořenem, přízemní listy jsou řapíkaté, květy jsou bílé. Používal se v magii k očištění a exorcismu. Nastrouhaný kořen křenu se rozsype po domě, na schody i na prahy dveří, tak jsou odražena kouzla, která byla proti vám vyslána.
V lidovém léčitelství se využívá jedině čerstvý, vařením ztrácí své léčivé účinky. Má velkou antibakteriální aktivitu, množství 0,5 g strouhaného křenu dokáže zastavit růst některých choroboplodných zárodků, obsahuje taktéž v silici hořčičné glykosidy. Již od středověku bylo známo, že křen čistí krev a vyhání kameny z močového měchýře. Vnitřně se doporučuje jako močopudný prostředek, při revmatismu a při zánětu dýchacích cest. Kousek křenu, volně položený na bolící zub, dokáže od bolesti ulevit.
Křenový ocet :
Rozstrouhaný křen zalijeme octem 2 cm nad povrch a necháme osm dnů stát. Potom prolisujeme, slijeme do láhve a dobře uzavřeme. Octem natíráme bolestivá místa.
Křenová šťáva:
Očištěný křen rozkrájíme na kolečka, rozložíme na žíněné sítko a posypeme cukrem. Vytékající šťávu zachycujeme a užíváme 3 x denně 1 lžičku.
Křen s medem :
Křen je výborný při kašli, rýmě, nachlazení i chřipce křen, omytý a nastrouhaný, smíchaný s medem (1 lžíci křenu na 1 lžíci medu). Užíváme 3 lžičky denně.
Vladimír Beran
|
|
^ nahoru ^ |
|
MYTERIA TAJEMNA, č. 6, prosinec 2004
Jmelí bílé
Jmelí bílé (nezaměňovat s ochmetkem evropským - podobný vzhled) - zelená, vytrvalá poloparazitická rostlina. Stálozelenost a obtížná přístupnost stály u základu zrodu kultu této byliny. Pohanští Druidové hojně využívali tuto bylinu k nezměrnému množství rituálů a léčení. S příchodem křesťanství do našich zemí se rozhodl mnich Bonifác okolo roku 700 po Kristu nechat porazit velký druidský kultovní dub. Ten během pádu rozdrtil vše co mu stálo v cestě, jen malý smrček ušetřil. Mnich jej nazval stromem Jezulátka a odtud se datuje vznik tradice vánočního stromku. Z tradice víme, že lidé přijali nový strom, ale bylinu hojně rostoucí v korunách dubů, která jim zachránila nesčetněkrát život, si ponechali také.
Legenda dále praví, že muži i ženy se mohou betrestně a bezstarostně líbat pod utrženou snítkou jmelí. Je-li přinášena v čase adventním, znamená zaslíbení jednoho druhému nebo stvrzení přátelství. Darované jmelí má být v bytě umístěno po celý rok. Chrání obdarovaného i jeho blízké. Po skončení období jednoho roku má být spáleno, aby zachycené nepříznivé energie se mohli očistit a rozplynout v ohni a nemohli se tak vrátit zpět.
Prášek ze suchého rozdrceného jmelí se používal proti zimnicím, při hojení pohmožděnin a zlomenin, zceloval rány a aktivoval svalovou hmotu. Dále se smíchával s medem a léčil vředy a čistil hnisavé rány.
Ve farmaceutickém průmyslu je využívám k výrobě homeopatik a jeho užívání musí být konzultováno s lékařem. Stále ještě není přesně objasněn vliv a působení této bylinky na náš organismus.
Vladimír Beran
|
|
^ nahoru ^ |

Mandragora
|
MYTERIA TAJEMNA, č. 5, září 2004
Mandragora
"Křičte jako mandragory, vytrhávané ze země, tak aby se smrtelníci zbláznili, když je uslyší" Shakespeare
Mandragora lékařská (Mandragora officinarum) nese český název pokřín. Tato asi 30 cm vysoká, vytrvalá bylina bez stonku, byla pokládána již v dávné minulosti za jednu z nejsilnějších magických rostlin. Lidové názvy cicmužíček, mužík, psí jablka či satanův kořen jen podtrhují její vlastnosti a unikátnost. Polaritu nese martovskou, signována je Merkurem a jejími bohyněmi jsou Hekaté či Hathor. má dvě formy: mužskou, která je bílá a ženskou, která je černá s užšími listy. Oba druhy mají plod velikosti oříšku.
V léčitelství se více užívá ženská forma této byliny. Receptury jsou děděny z generace na generaci a jsou povážovány za léčiva na rozhraní "černé a bílé" magie. Proti tomu alchymie dává přednost mužské formě. Zde je hojně užívána při obřadech a často například s Olibanem (Libánský olejovník) a to v poměru 1:1. Aby bylo magii učiněno za dost, je přidána vždy další ingredience a to ve stejném poměru (tj. 1:1:1), právě proto aby ženský a mužský prinicp byl v rovnováze. Tak si zkuste zaexperimentovat sami. Rituály, zejména pak týkající se sklizně, kterými je tato bylina opředena pak světluje Agrypa z Našemu - Plutarchův žák. Například přítomnost psa vysvětluje požadavkem rostliny na vlídné zacházení a stálou péči. Patrná shoda se psí oddaností, vede k opisu, kterým zasvěcenci bránili zneužívání schopností této rostliny. A jak je vidět jde o velmi osvědčený způsob sklízející plody dodnes. Více naleznete v knihách z nakladatelství TRIGON.
Hlavním způsobem využití mandragory byla výroba magických figurek z kořene rostliny. Nejlepší doba sběru je v literatuře uváděna při úplňku mezi velikonocemi a svátkem na nebe vstoupení Páně. Staré návody uvádějí, že kdo chtěl získat Mandragoru, musel ji vykopat o půlnoci a k rostlině přivázat psa, který ji vytáhl ze země. Operatér měl mít ucpané uši voskem, neboť mandragora při vytahování ze země strašně křičí. Někdy byly používány různé magické formule. Kořen se používal také k vymítání, protože démoni nemohou údajně pobývat tam, kde je mandragora.
Mandragora se v magii či léčitelství používá jako součást kuřidel, lze s ní přivodit hluboký spánek, taktéž byla využívána jako anestetikum.Vinný odvar z mandragory uklidňuje bolesti. Používala se také proti hadímu uštknutí.
Pokud budete chtít pěstovat mandragoru doma, je to v zásadě možné. Semena si lze objednat na internetu, či zakoupit ve specializovaných zahradnictvích, je však nutno počítat s menší klíčivostí. Mandragoru po vzklíčení přesadíme do vyššího květináče. Kořen mandragory je 50 - 90 cm dlouhý a je-li utiskována mělkým květináčem začíná rostlina zavadat a shazovat listy. Osvědčilo se mi řešení tohoto problému pomocí instalatérské odpadní roury dlouhé 50 cm. Plastovou rouru po dolním okraji provrtejte několika dírami a posaďte do stejně široké misky. Pak jen stačí naplnit hlínou a rostlinku zasadit. Zalévejte ji ke kořenům a buďte na ni hodní. Lepšího domácího ochránce proti démonům asi nenaleznete.
strigona a Vladimír Beran
|
|
^ nahoru ^ |
Prvosenka jarní
|
MYTERIA TAJEMNA, č. 4, duben 2004
Prvosenka jarní
Petrklíč - Prvosenka Jarní - Klíče sv. Petra - Petrovo kvítí - Kropáček - Kropenka
Protože za dveřmi je jaro, přicházíme v našem seriálu o bylinkách s květinkou nerozlučně spjatou s jarem. Jak z názvu vyplývá, staročechové spojovali první jarní kvítí s klíči sv. Petra, který jimi probouzí matku zemi a zavírá dveře za zimou. Pohané v našich zemích květinu vnímali jako konévku přinášející dar života.
Sbíráme: - celé květenství bez stonku v období dubna až května - oddenek s kořeny v období března až dubna
Odvar z kořene - 1 lžíce drceného kořene na 1 litru vody, vaříme 10 minut, sladíme medem, podáváme 1 lžíci každé 2 hodiny. Tento odvar je vhodný na odstranění kamenů z močového měchýře i ledvin, vodnatelnosti, revmatismu, dny, u problémů s odkašláváním, bronchitidou, alergiemi na pyly, dále pomáhá při depresích, nostalgiích. Kapeme-li neslazený odvar do nosu, posilujeme mozek i zrak - používá se u Alzheimerovy i Parkinsonovy choroby a krátkozrakosti.
Odvar z květů - 2 lžíce květů nebo řezané natě přelijeme 1 litrem vroucí vody, louhujeme 15 minut a popíjíme vlažný šálek 1 x denně. Posiluje imunitu, dezinfikuje močové cesty, odplavuje z těla některé nežádoucí bakterie. Čaj z květů čistí pleť (používáme teplý)
Čaj proti nespavosti: máte problémy s nespavostí i vážnějšího charakteru? Vyzkoušejte následující netoxický a účinný čaj: 50g Petrklíče květ i nať 25 g Levandule květ 15 g šištic chmele 10 g třezalky 5 g kořene kozlíku Tyto suroviny smícháme a jednu čajovou lžičku přeléváme 1 litrem vroucí vody, můžeme sladit medem, pijeme 1 šálek před spaním a nejlépe jsme-li již v klidu a popřípadě v posteli.
Čaj na pročištění krve: 50g Petrklíče květ i nať 50 g mladých výhonků černého bezu 15 g listů kopřiv 15 g kořene pampelišky Tyto suroviny smícháme a 1-2 čajové lžičky přelijeme 1 litrem vroucí vody, můžeme sladit medem, pijeme po doušcích 2 šálky denně.
Krásné jarní dny s Petrovými klíči a nezapomínejte nám psát, co byste si přáli najít v dalších číslech.
|
|
^ nahoru ^ |
Česnek
|
MYTERIA TAJEMNA, č. 3, prosinec 2003
Česnek a cibule
Pro toto číslo časopisu MYSTERIA TAJEMNA jsme pro vás připravili nejednu recepturu hodící se do chladného počasí.
1/ Imunologická rekondiční kůra: Původ této receptury je u sibiřských léčitelů, jde o to, že po dobu 10 dnů minimálně v 1 měsíci, ale nejlépe 3 měsíce po sobě, si každé ráno vezmete 1 stroužek česneku, který v ruce rozdělíte a vyjmete vnitřek česneku, tzn. že vám zbude vnitřní váleček o průměru cca 5 mm a ten spolknete a zapijete čistou vodou na lačno nebo z kraje snídaně. Nemusíte mít žádný strach ze zápachu. Úspěch bývá znát již po první kůře.
2/ Regenerační a dietetická kůra: každé ráno si odšťavníte dostatečný počet stroužků česneku a to dle následujícího rozpisu: 1 den - 1 kapka, 2 den - 2 kapky, atd. až do 25 dne - 25 kapek. Od 26 dne opět snižujete po 1 kapce, tzn. 24 kapek, 27 den - 23 kapek, atd. Tento cyklus opakujete 3 krát po sobě a 2 krát do roka nejlépe.
3/ Při nachlazení, pro úlevu bolestí a uvolnění dýchacích cest: a) stroužek česneku - cítíte-li, že se vám zduřují uzliny, nemůžete dýchat nebo pověstný knedlík v krku pak zkuste vetší stroužek česneku položit pod jazyk a po chvíli pomalu rozžvýkat a polknout. Je to pro otrlejší povahy, ale velmi účinné. b) odvar z cibule - povaříte 5 min (do lehkého změknutí) větší zdravou cibuli, odvar pijeme zejména při dýchacích obtížích. Lze opakovat (až 3 krát denně), je možné osladit medem nebo přidat po dovaření hřebíček. Vyrovnáte-li se s chutí pak máte vyhráno.
Česnek - podporuje aktivitu bílých krvinek, pomáhá při onemocněních srdce, chrání před mozkovými příhodami - senilitou - Parkinsonovou chorobou, podporuje krevní oběh - snižuje cholesterol, posiluje při únavě, potlačuje deprese, chrání před vznikem rakoviny žaludku - střevními bakteriemi - trichinou - tasemnicí
Případný zápach lze stáhnout vypitím hrnečku horkého mléka.
Cibule - snižuje cholesterol, pozitivně působí na obnovu arteriálních stěn, krevní oběh, odstraňuje určité typy zácpy a s tím související možnost vzniku rakoviny.
|
|
^ nahoru ^ |
Světlík lékařský
|
MYTERIA TAJEMNA, č. 2, září 2003
Světlík lékařský
Nejdříve bych rád poděkoval paní Filipové z Hostivic, která nám napsala milý dopis, ve kterém si pochvalovala náš minulý recept - elixír mladí z kopřivy. Naše čtenářka má zahrádku, o kterou pečuje s láskou a která se stala zdrojem jejího potěšení. To se však nedá říci o jejím sousedovi, který svou zahradu nechává ladem a houževnaté kopřivy se na ní roztahují tak razantně, že už začaly pronikat i do zahrádky paní Filipové. A tak se naše čtenářka nechala naším minulým receptem inspirovat a pokusila se nevítaného hosta - kopřivu - proměnit ve zdraví prospěšnou bylinnou kůru Jak sama píše, byla mile překvapena účinkem elixíru a rozhodla se nejen poděkovat, ale i zeptat se, zda by nebyl nějaký elixír recept pro unavené oči, respektive volně se zhoršující zrak. Děkujeme paní Filipové za hezký dopis a nejen pro ní je zde další elixír.
Na zahrádce, máte-li čas a podmínky, můžete začít pěstovat Světlík lékařský. Jde o bylinku, kterou si můžete samozřejmě také zakoupit jak v "bylinkářství", tak i v nejedné lékárně.
Pro přípravu odvaru používáme horní, listovou část rostliny. Doporučuji začít slabším roztokem, abyste měli možnost poznat, zda nedochází ve vašem případě k nějaké ojedinělé alergické reakci.
1 kávovou lžičku drogy zalijete 2 dcl vroucí vody a nechte spařit minimálně 15 min. Po prvních 14 dnech používání (neobjeví-li se žádná negativní reakce) můžete začít připravovat roztok silnější, tzn. 2 kávové lžičky drogy na 2 dcl vroucí vody. Nechte louhovat do doby, kdy roztok získá teplotu vhodnou pro aplikaci. Do získaného odvaru ponoříme vatové nebo látkové tampony a přiložíme na zavřené oči, kde necháme působit 10-20 minut. Tampony můžete po 10 minutách měnit nebo znovu namáčet, záleží na vás, co vám bude nejlépe vyhovovat. Bez problému můžete aplikovat až 30 minut. Tuto proceduru opakujeme nejlépe každý den a již po 1 roce nejen pocítíte, ale i uvidíte zlepšení. Vydržíte-li přes 1 roku máte opravdu velkou šanci na snížení počtu dioptrií nebo i odložení brýlí.
Zhotovíte-li slabší čajový roztok můžete jej samozřejmě vypít, doporučené dávkování je max. 1 šálek denně po dobu 14 dnů. Další kůru můžete opakovat opět po 1 roce.
Přejeme vám hezké, nové a nevídané obzory s očním elixírem a předem děkujeme za Vaše dopisy.
|
|